micro:bitowe projekty
BBC micro:bit sam w sobie ma ogromne możliwości. Dodatkowo płytkę można doposażyć o przeróżne moduły i rozszerzenia. Częstym pytaniem jakie słyszymy od początkujących micro:bitowców jest: "ale co można na tym zrobić?", "jaki projekt mogę pokazać dziecku?", itp.
Odpowiedzią na te pytanie jest poniższa lista. Znajdziesz tu masę linków do projektów. Ich stopień skomplikowania jest różny, od prostych, które da się ogarnąć w kilka minut, do bardzo skomplikowanych konstrukcji, przed którymi chylimy czoła gdy próbujemy zrozumieć logikę aplikacji. Innymi słowy, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niech poniższa lista będzie dla Ciebie inspiracją i dowodem na to, że platforma potrafi naprawdę wiele. W pierwszej kolejności będą prezentowane nasze rodzime konstrukcje. Lista jest na bieżąco uzupełniana. Jeżeli masz ciekawy projekt, który nie znalazł się na tej liście - napisz proszę na krzysztof@pgum.pl.
Projekty opisane po polsku
- Papier, Kamień, Nożyce - Bezprzewodowa implementacja popularnej gry na 2 micro:bity. Wśród innych wyróżnia ją to, że komunikacja pomiędzy dwoma graczami odbywa się bezprzewodowo za pośrednictwem wbudowanego w micro:bita radia NRF24.
- Bazyl - micro:bit pilnujący wilgotności i przypominający o podlewaniu roślin
- Micro:bit steujący klikunastoma modułami 8x8 LED - wielka matryca do wyświetlania.
- micro:bit @ uczymy.edu.pl - Zbiór projektów przygotowany przez Arkadiusza Mertę w ramach genialnego serwisu Elektronika Bez Spięcia. Obszernie opisane zagadnienia. Nietuzinkowe pomysły i kompleksowe wykonanie. Obejrzyj koniecznie zwijarkę do lin do budowy modeli żaglowców i binarny zegar wykorzystujący moduł DS1307.
- Robot na podwoziu magician - Zbudowany został w oparciu o BBC micro:bit i sterownik silników SparkFun moto:bit.
- Super Koderzy SP 350 - strona projektu #SuperKoderzy w Warszawskiej SP350. Koniecznie obejrzyj galerię autorskich projektów. Znajdziesz tu tonę ciekawych pomysłów i masę inspiracji. EDIT X 2019: wygląda na to że strona jest niedostępna
- #SuperKoderzy, ścieżka Mikrobitowcy - Fundacja Orange przygotowała scenariusze lekcji z wykorzystaniem micro:bit i Pythona. Jest moc!
- Prosty i solidny robot 4x4 - rozwojowy projekt robota z napędem na 4 koła z ramą zbudowaną w systemie Makerbeam. Oczywiście sterowanie z micro:bit
Projekty opisane po angielsku
- JUST DO IoT - Projekt opisujący podłączenie BBC micro:bita do sieci LoRaWAN. network, includes open source hardware micro:bit connector board.
- Micro:Bob - to prosty dwunożny robot kontrolowany przez BBC micro:bita.
- Coffee Timer (1, 2, 3) - Seria trzech arykułów prezentująca integrację micro:bita z ekspresem do kawy. Poruszone zostały kwestie długotrwałej pracy w trybie niskiego poboru prądu, projektowania i druku obudowy. Warto przeczytać.
- Thermal Printer - A gdyby tak podłączyć BBC micro:bit do drukarki termiczne CSN-A2 / A2L? Ta mała termiczna drukarka, z pewnością wzbudzi sensację wszędzie gdzie się pojawi.
- Telescopic Light Sword - Teleskopowy miecz świetlny to projekt dla fanów gwiezdych wojen. Wszak każdy Jedi powien sam zbudować swój miecz. W projekcie znajdziesz informacje o budowie, elektronice i drukowanych na drukarce 3D częściach.
- Micro Simon - Programowanie i podłączenie micro:bita do oldschoolowej gry MB Simon.
- Alexa Weather On micro:bit - Pogoda z Amazon Alexa na micro:bicie? Czemu nie? Krok po kroku. Przedstawione w prosty i czytelny sposób.
- BBC Microbit Balloon Tracker - A gdyby wysłać micro:bita wysoko, wysoko w atmosferę? Projekt trackera GPS z łącznością LoRa.
- SonicPixels - BBC micro:bit współpracujący z frameworkiem Max wyzwala dźwięk na 25 głośnikach. Wszystko jest częścią instalacji stworzonej na festiwal naukowy w Manchesterze.
- Little Bug Bit - Tani pojazd typu buggy zbudowany w oparciu o BBC micro:bita. Nie jest to może nic nadzwyczajnego, ale gdy zaczynamy budowę własnych pojazdów, każde doświadczenie się przyda.
- HandShake - Genialny projekt pozwalający na rozpoznawanie gestów. W założeniu ma służyć pomocą ludziom z upośledzeniem ruchowym.
- Mega:Bit - A gdyby tak przeskalować micro:bita do ogromnych rozmiarów? Jak to zrobić aby zachować pełną zgodność z micro:bitem? Czy to wogóle możliwe? Mega:Bit jest przydatny na prezentacjach, pokazach i zajęciach.
- Scrolling display - Gdy w domu masz za dużo micro:bitów same z siebie pojawiają się ciekawe pomysły. Projekt pokazuje jak złożyć jeden wielki wyświetlacz z dziesięciu komputerków.
- Ironman Arc Reactor - Reaktor łukowy Ironmana zbudowany przez firmę Kitronik w oparciu o rozszerzenie ZIP Halo do BBC micro:bit.
- microbit-beacon-finder - micro:bitowy szukać beaconów BLE. Po namierzeniu wyświetla ID znalezionego nadajnika.
- Build A Klawsome micro:bit Controlled Tank - Tutorial przygotowany przez firmę Kitronik, pokazujący ja zbudować micro:bitowy czołg wykonany z plexiglasu. W tej konstrukcji silniki sterowane są przez rozszerzenie oparte ma układzie DRV8833.
- micro:bit Hovercraft - Zbuduj poduszkowiec, który porusza się zarówno po lądzie jak i na powierzchni wody. Za pomocą 2 silników tłoczy powietrze aby utowrzyć poduszkę, kolejne 2 silnik pozwalają na kontrolę kierunku poruszania.
- ZIP Halo Compass - Kompas zbudowany w oparciu diody WS2812B. Wykorzystano tu rozszerzenie Kitronik ZIP Halo. Projekt zawiera też przykładowe elementy do wydrukowaniu na drukarce 3D.
- Micro:Boy - to miniaturowa konsola do gier zbudowana w oparciu o BBC micro:bita.
- Alexa, Ask micro:bit to Turn LED Light - Krok po kroku wyjaśniona integracja Alexy z BBC micro:bitem i diodą LED RGB. Ciekawy przykład, który można wykorzystać jako bazę do dalszych eksperymentów.
- OpenGestureControl - Linuksowa aplikacja, która komunikując się z micro:bitem pozwala użytkownikom protez na kontrolę komputera za pomocą gestów.
- micro:bit spectrum - Urządzonko wykorzystujące układ MSGEQ7 do wyświetlania wykresu spektrum audio na wyświetlaczu micro:bita.
- micro:bit TVPong - Dla spragnionych retro grania - klasyczny Pong. Używa BBC micro:bitów jako paletki. Wspiera także Bluetooth.
Zbiory projektów anglojęzycznych w innych serwisach
- microbit.co.uk - Strona microbit.co.uk zawiera dużą ilość ciekawych projektów i tutoriali.
- hackster micro:bit community - Strona społeczności micro:bit w serwisie hackster.
- MakeCode Projects - Lista projektów do zrobienia za pomocą edytora MakeCode.
- Inventorspace micro:bit category - Strona społecznościwa zbudowana przez firmę SparkFun. Zawiera ciekawe projekty, które można zbudować i wdrożyć w szkołąch.
- Tinkercademy Projects - Kolecja projektów związanych z micro:bitem i zestawem Tinkercademy Tinker Kit.
- Raspberry Pi micro:bit Projects - Kolekcja projektów związanych zarówno z Raspberry Pi jak i BBC micro:bitem przygotowana przez Fundację Raspberry Pi.
- Hackaday.io micro:bit Projects - Projekty w serwisie Hackaday.io z tagiem micro:bit. Dużo się tam dzieje ciekawych rzeczy. Warto sprawdzić.